GAP yolculuğu İskenderun'dayız

GAP yolculuğu İskenderun'dayızİskenderun Hatay'ın en büyük ilçesidir. Op.Dr. Abut'ka bu şirin ilçeyi geziyoruz.

İskenderun Hatay'ın en büyük ilçesidir.

M.Ö. 333 yılında, Büyük İskender’in İssos yakınlarında kazandığı zaferden sonra Alexandreia adıyla kuruldu. Bu kent kurulmadan önceleri ise burada Myriandrus adında bir Fenike şehri bulunuyordu. Makedonya Kralı Büyük İskender'in, Pers Şeyhi III. Darius’a karşı İssos Vadisi'nde üstünlük sağlamasıyla temeli atılan bu şehir, sahip olduğu coğrafi önemin etkisiyle tarihinde birçok defa saldırıya uğradı.

Selevkoslar’dan Romalılara, ardından 395 yılında Doğu Roma'ya katıldı.
VII. yüzyıl ortalarında İslam Devleti'nden 1516 yılında Türk-Memlük İmparatorluğu’na geçmiş, 1517’de Yavuz Sultan Selim'in Mısır Seferi sırasında yapılan Mercidabık Savaşı'yla da Osmanlı İmparatorluğu'na katılan İskenderun'a, I. Dünya Savaşında İngilizler ve ardından Fransızlar hakim oldular. 1938 yılına kadar Fransız himayesinde Suriye'nin bir sancağı olarak kaldı. 5 Temmuz 1939'da Türk Ordusu'nun İskenderun'a girmesiyle, resmen Türkiye'ye katıldı

İskenderun, Türkiye'ye katıldığı zamandan 1974 yılına kadar olan dönemde oldukça küçük bir kasabaydı. 1974 yılında üretime geçen Türkiye'nin üçüncü Demir-Çelik Fabrikası, kent yaşamına büyük canlılık getirdi.

Yayın Tarihi:28.12.2009     İzlenme Sayısı:2123

| Sitene Ekle
Bu bölümün diğer konularına bak...
Bu bölüm hakkında sizden gelenler:
Soru-Yorum YazSende Soru-Yorum Yaz

Ana Sayfa   ·   İstanbul   ·   Sağlık Tv   ·   Abut'un Dünyası   ·   Hakkımızda   ·   Bize Ulaşın   ·   RSS

COPYRIGHT © 2009 Abut Sağlık Hizmetleri. Tüm Hakları Saklıdır.

Belgesel TV  ·  Türkçe  ·  English  ·  Deutsch

· Site Yapım: www.sibermedya.com ·