Kıyı Köşe İstanbul-2

Kıyı Köşe İstanbul-2Haydarpaşa Garı, 1908'de İstanbul - Bağdat Demiryolu hattının başlangıç istasyonu olarak inşa edildi.

Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde. Bağdat Demiryolu yanında İstanbul-Şam-Medine (Hicaz Demiryolu) seferleri de yapılmaya başlanmış.
II. Abdülhamit döneminde, 30 Mayıs 1906 tarihinde yapımına başlanan gar, 19 Ağustos 1908 tarihinde tamamlanıp hizmete girdi.
Binanın bulunduğu sahaya III. Selim'in paşalarından Haydar Paşa'nın adı verilmiş. İnşaatı, Anadolu Bağdat adı altında bir Alman şirketi gerçekleştirmiş.
Garın önündeki mendirek de Alman şirketi tarafından gerçekleştirmiş. Bu arada, Anadolu'dan gelecek veya Anadolu'ya gidecek vagonların yükleme ve boşaltma işlevi için tesisler de yapılmış.
Otto Ritter ve Helmuth Cuno adlarındaki İki Alman mimar tarafından hazırlanan proje uygulanmasında yani garın yapımında Alman ve İtalyan taş ustaları birlikte çalışmışlar.
I. Dünya Savaşı sırasında 1917 yılında gar deposunda bulunan cephanelere yapılan bir sabotajla çıkan yangın sonunda binanın büyük bir bölümü hasar gördü.
Sonra yeniden onarıldı ve bina bugünkü şeklini aldı.
Gar binası, 1979'da Haydarpaşa'nın açıklarında Independenta adlı tankerin bir gemiyle çarpışması sonunda yeniden hasar gördü.
Patlama sonucu ortaya çıkan yüksek ısı, binanın O Linneman adlı ustanın yaptığı kurşun vitraylarında büyük hasar oluştu.

1976'da bina aslına uygun olarak yeniden geniş çapta onarıldı ve 1983'ün sonunda dört dış cepheyle iki kulenin restorasyonu tamamlandı.
İstanbul’un en güzel ve önemli binalarından biri.

Yayın Tarihi:7.06.2010     İzlenme Sayısı:26195

| Sitene Ekle
Bu bölümün diğer konularına bak...
Bu bölüm hakkında sizden gelenler:
Soru-Yorum YazSende Soru-Yorum Yaz

Ana Sayfa   ·   İstanbul   ·   Sağlık Tv   ·   Abut'un Dünyası   ·   Hakkımızda   ·   Bize Ulaşın   ·   RSS

COPYRIGHT © 2009 Abut Sağlık Hizmetleri. Tüm Hakları Saklıdır.

Belgesel TV  ·  Türkçe  ·  English  ·  Deutsch

· Site Yapım: www.sibermedya.com ·