Kıyı Köşe İstanbul

Kıyı Köşe İstanbulSultan Ahmet Cami

Sultan Ahmet Cami
Mimar Sedefkar Mehmet Ağa tarafından yapıldı.İnşaata 1609 yılında başlanıldı.1616 yılında bitirildi.
Sultan I. Ahmet tarafından yaptırılan cami batılılar tarafından mavi, yeşil ve beyaz renkli İznik çinileriyle bezendiği için ve yarım kubbeleri ve büyük kubbesinin içi de mavi ağırlıklı kalem işleri ile süslendiği için "Mavi Cami (Blue Mosque)" diye adlandılmış. Ayasofya'nın 1934 yılında camiden müzeye dönüştürülmesi nedeni ile, İstanbul'un ana camii konumuna geldi.

Aslında Sultan Ahmet Camii külliyesiyle birlikte, İstanbul’daki en büyük yapı komplekslerinden biridir. Bu külliye bir cami, medreseler, hünkar kasrı, arasta, dükkânlar, hamam, çeşme, sebiller, türbe, darüşşifa, sıbyan mektebi, imarethane ve kiralık odalardan oluşmaktadır. Bu yapıların bir kısmı günümüze ulaşamamıştır.

Yapının mimari ve sanatsal açıdan dikkate sayan en önemli yanı, 20.000'i aşkın İznik çinisiyle bezenmesidir. Bu çinilerin süslemelerinde sarı ve mavi tonlardaki geleneksel bitki motifleri kullanılmış, yapıyı sadece bir ibadethane olmaktan öteye taşımıştır. Caminin ibadethane bölümü 64 x 72 metre boyutlarındadır. 43 metre yüksekliğindeki merkezi kubbesinin çapı 23,5 metredir. Caminin içi 260 pencereyle aydınlatılmıştır. Yazıları Diyarbakırlı Seyyid Kasım Gubarî tarafından yazılmıştır. Çevresindeki yapılarla birlikte bir külliye oluşturur ve Sultanahmet, Türkiye'nin altı minareli ilk camiidir.

Yayın Tarihi:17.07.2010     İzlenme Sayısı:17078

| Sitene Ekle
Bu bölümün diğer konularına bak...
Bu bölüm hakkında sizden gelenler:
Soru-Yorum YazSende Soru-Yorum Yaz

Ana Sayfa   ·   İstanbul   ·   Sağlık Tv   ·   Abut'un Dünyası   ·   Hakkımızda   ·   Bize Ulaşın   ·   RSS

COPYRIGHT © 2009 Abut Sağlık Hizmetleri. Tüm Hakları Saklıdır.

Belgesel TV  ·  Türkçe  ·  English  ·  Deutsch

· Site Yapım: www.sibermedya.com ·