Özlem Abut Hazırlayıp sunduğu Sağlık Haberlerleri ile Sizlerle..

Özlem Abut Hazırlayıp sunduğu Sağlık Haberlerleri ile Sizlerle..Kum tanesi büyüklüğünde kamera ile endoskopi. Yaşlı kalp hastaların kalblerinde, kök hücrelerii bulunması tıp dünyasında sevince sebep oldu...Almanya’da yaşanan bir mucize hayrete düşürüyor...Tavukkarasına çare...

Kum tanesi büyüklüğünde kamera bundan sonra endoskopiyi çocuk oyuncağına çevirecek… Üstelik sadece birkaç EURO maliyetine! Hastaya minicik bir maliyetle kocaman bir konfor vad ediliyor!
Almanya’nın Berlin şehrinden sevindirici bir haber var. Alman bilim adamlarının dünyanın en küçük kamerasını geliştirildikleri bildiriliyor. Resim çözünürlüğünün ilk deneylerden sonra 25 bin noktadan oluştuğu vurgulanırken, bunun dijital kameralardan elde edilen görüntülerle karşılaştırılmaması gerektiğine dikkat çekiliyor. Kameranın sağladığı görüntülerin doku bozukluklarını tespit edilebilecek kalitede olacağı belirtilirken, kameralarda kullanılacak teknolojinin geliştirilmesiyle ilgili çalışmalarının sürdürüldüğüne dikkat çekiliyor. Hasta için inanılmaz bir konfor sağlayacağı belirtilen bu aletlerin cebi yakmaması da büyük bir avantaj olarak görünüyor. Bilim adamları normal dijital kameralardaki çözünürlüğü yakalamayı hedefliyor. Bir kum tanesi büyüklüğünde olacak cüce kameraların piyasaya çıktıktan sonra güvenlik sektörünün de ilgisini çekeceği düşünülürken, cihazların özellikle gizli teşkilatların da işine yarabileceğine dikkat çekiliyor.


Yaşlı kalp hastalarının kalbinde, kalp dokusunun yenilenmesinde işe yarabilecek, hatırı sayılır miktarda kök hücrelerinin bulunması tıp dünyasında sevince sebep oldu. 65 yaşın üzerindeki kalp hastalarının tedavisinde yeni bir kulvarın açıldığı bildiriliyor!
Yaşın ilerlemesiyle birlikte vücudun çeşitli bölgelerindeki kök hücreleri zamanla azalıyor. Bilim adamları, yapılan araştırmanın yaşlı ve hasta kişilerin de kendi kök hücreleriyle tedavisinin mümkün göründüğünü ve söz konusu hastalar için bu sayede kişisel kalp dokularının üretilebileceği vurguladı. Kalpte bulunan bu kök hücrelerinin doğaları gereği kalp dokusu hücrelerine dönüştürülmek üzere kendiliğinden programlanmış oldukları vurgulanırken, olası bir kök hücre tedavisinin bu sayede kolaylaşacağına dikkat çekildi. Laboratuar ortamında üretilen kök hücrelerinin üst yüzeyinde antene benzetilebilen çok sayıda reseptörün tespit edilmiş olması sayesinde, tedavi amaçlı ve fazlaca miktarda kalp kası dokusu suni olarak üretilebilecek. Hastalanmış ve fonksiyon kabiliyetini yitirmiş olan kalp kası dokusu bu sayede, doku uyuşmazlığı sorunu yaşanmadan suni ortamda hastanın kendi kök hücrelerinden elde edilmiş olan suni kalp kası dokusu ile değiştirilebilecek.

Almanya’da yaşanan bir mucize hayrete düşürüyor. Kalbi durduğu için, suni bir kalp ünitesi ile hayatta tutulan 4 yaşındaki minik hastanın kalbi 3 ay sonra kendiliğinden tekrar atmaya başladı…

Almanya’da Nürnberg şehrinde bulunan Erlangen Üniversitesi tıp Fakültesi hastanesinde kelimenin tam anlamıyla bir mucize yaşandı. Hastaneye 2010 kasım ayında soğuk algınlığı şikayeti ile gelen 4 yaşındaki bir erkek çocuğun kalbinin iflas ettiği bildirildiDoktorlar bu gelişmeden sonra, hastayı gözlem altında tutarken uzun bir fikir alışverişinin ardından, yine bir ameliyatla suni kalp ünitesinin bağlantısını kesmeye karar verdiler. Yapılan 4 saatlik başarılı bir operasyonla çocuk kendi vücudundan büyük olan makineden ayrıldı. Ufaklık Mart ayı başlarında her şeyin yolunda gitmesi durumunda taburcu edilebilecek. Çocuğun tedavisini yürüten çocuk kalp cerrahı Prof. Dr. Kesyenvar, çaresizlik içinde bağışlanacak kalbi beklerken gelişen olayların ilmin kurallarını ve mantık sınırlarını zorladığına dikkat çekti. Tıp adamları, normal şartlarda böyle büyük bir travmaya maruz kalan kalp kaslarının kendini onarmasının ve çalışmasının mümkün olmadığına dikkat çekiyor.


Sıradaki haber bizi sürekli izleyen takipçilerimize yabancı gelmeyecek. 13.11.2010 tarihli programımızda tavukkarasına çare olabileceği ümit edilen bir buluş olan Biyonik Gözden söz etmiştik. Şimdi aktaracağımız haber onun adeta devamı niteliğinde… Ancak bu sefer Avustralya’da değil İngiltere’deyiz!

68 yaşındaki Erik Selbi 20 yıldır, genetik bir hastalık olan ve tıp dilindeki adı ‘’ RE Tİ Nİ TİS – PİG MEN TO SA’’ olan hastalığı sebebiyle kör olan bir İngiliz. Halk dilinde ‘’ Tavuk Karası’’ olarak bilinen hastalıkta, gözde görüntüyü algılayan reseptörler, diğer bir değişle görüntüyü alan hücreler tahrip edildiğinden hastanın görmesi imkânsız hale geliyor. Göze ulaşan sinyaller normal yollarla beyine iletiliyor ve hastanın, bu sayede hapsedildiği karanlıktan kurtulduğuna dikkat çekiliyor. Biyonik gözün işe yarabilmesi için görme sinirinin ve resimleri algılayan hücrelerin hala işlevini yapabiliyor olması gerekiyor. Buluşun bu yüzden diğer körlük vakalarında işe yaramasının mümkün olmadığına dikkat çekiliyor. Fiyatının 100 bin Amerikan doları olacağı beklenen sistemin, sağlık sigortaları tarafından karşılanmaması durumunda hastaların biyonik gözden faydalanmalarının zor göründüğüne dikkat çekiliyor. Sitemin çalışmalar ilerledikçe geliştirileceğini, araştırmaların İngiltere, Almanya, Amerika, Avustralya ve dünyanın pek çok ülkesindeki bilim adamları tarafından sürdürüldüğüne dikkat çekiliyor. SÖZ ETTİĞİM LİNKLER: Hepinizi facebook’taki drabuttv grubuna katılmaya davet ediyoruz. http://www.facebook.com/group.php?gid=109827939079503 http://www.youtube.com/watch?v=YgG5hKU4QZU linkinden ise kamera arkası görüntülerden oluşan klibi izleyebilirsiniz,iyi seyirler:))

Yayın Tarihi:19.03.2011     İzlenme Sayısı:152704

| Sitene Ekle
Bu bölümün diğer konularına bak...
Bu bölüm hakkında sizden gelenler:
Soru-Yorum YazSende Soru-Yorum Yaz

COPYRIGHT © 2009 Abut Sağlık Hizmetleri. Tüm Hakları Saklıdır.

Sağlık TV  ·  Türkçe  ·  English  ·  Deutsch

· Site Yapım: www.sibermedya.com ·