Özlem Abut Hazırlayıp sunduğu Sağlık Haberlerleri ile Sizlerle..

Özlem Abut Hazırlayıp sunduğu Sağlık Haberlerleri ile Sizlerle..Bilim adamları radyoaktif ışınların etkilerinden koruyan özel bir ilacın geliştirilmesi üzerinde çalışıyor.Musluklarda biriken tehlike.Kişiye özel, yapay kalp geliyor. Astım hastalığı hakkında yeni araçtırmalar.

Japonya'da, Fukuşima nükleer elektrik santralinde geçtiğimiz ay yaşanan deprem felaketinin ardından meydana gelen patlama tıp dünyasını harekete geçirdi! Zararlı Işınlara karşı İğne yolda! Amerikalı Bilim adamları radyoaktif ışınların etkilerinden koruyan özel bir ilacın geliştirilmesi üzerinde çalışıyor… Buluş ışın tedavisi gören kanser hastaları için de yeni bir umut demek!
İnsan organizması küçük hasarları kendi kendine onarma konusunda usta da olsa, DNA bazındaki hasarlar vücudun tüm genetik yapısını bozuyor. Vücut kaldırabileceğinden fazla miktarda radyoaktif ışınlara maruz kaldığında hücreler kendini adeta imha ediyor ve teker teker ölüyor. Amerikan makamlarının bilim adamlarının çalışmaları tamamladıklarında gerekli onayların verilmesi için öncelik tanınacağını ve bürokratik işlemlerin mümkün olan en kısa sürede tamamlanması için öncelik tanınacağı bildiriliyor.
Elektronik Musluklar sanıldığının aksine hijyen sağlama konusunda sınıfta kalıyor! Otomatik olarak dokunmadan çalışmaları onları bir bakteri cenneti olmaktan çıkartmıyor!

Amerika’nın Maryland eyaletinde bulunan, Baltimore şehrindeki Johns Hopkins Üniversitesindeki bilim adamlarının özel alıcılarla otomatik olarak çalışan musluklar ile ilgili yaptıkları çalışmanın sonuçları, hayrete düşürüyor! LE-GİO-NEL-LA adlı verilen ve lejyoner hastalığı ile PON-Tİ-AK ateşlenmesine yol açarak akciğer ve solunum yollarında ölümcül enfeksiyonlara sebep olabilen bakteri, otomatik olarak çalışan musluklardan adeta ellerimize akıyor! İnanılır gibi olmasa da yapılan tetkikler bu tür muslukların aksamında, normal musluklardan kat be kat fazla mikrobun barındığını gösteriyor. Bilim adamları otomatik çalışan armatürlerin , el temasını engellemenin dışında hiçbir fayda sağlamaması bir yana, musluklarda biriken tehlikenin boyutuna dikkat çekiyor. Yapılan tetkikler elektronik donanımlı musluklarda sağlığı ciddi anlamda tehdit edebilecek kadar yoğun miktarda mikrop ve bakteriye rastlandığını gösteriyor. Eski sistemin daha sağlık olduğu vurgulanırken, bu muslukların klasik versiyonlarıyla değiştirilmesi öneriliyor. Çalışmanın yapıldığı klinikte araştırmanın sonuçları belli olur olmaz eski el yıkama sistemine dönüldüğü vurgulanıyor.Özellikle güçlü bir bağışıklık sistemi olmayan kişiler ellerini bu ortamda yıkadıklarında ciddi şekilde hastalanabilecekleri hatta ölümcül enfeksiyonların dahi bulaşabileceği konusunda uyarılıyor.

Geleceğin tıbbında bilim kurgu filmlerini aratmayacak fanteziler hayata geçirilebilir mi gerçekten de? Kişiye özel, yapay kalbin yetiştirilmesi için gerekli bilimsel çalışmalar hız kazandı! Suni Kalbin büyüyüp geliştirilebilmesi için adeta bir çiçek serasına benzeyen biyolojik reaktör hazır…
Günümüzde kalbi tamamen iflas etmiş hastaların tek çaresi organ bağışı. Ancak bağışların yeterli olmamasının yanı sıra vücuda uyumlu bir organın bulunması da çoğu kez bir mucizeyi gerektiriyor. Araştırmacılar, uzun ve zorlu bir yolun henüz başında, çünkü kalp çok karmaşık bir organ olmakla beraber çeşitli görevleri olan pek çok değişik hücre tipinden oluşuyor. Üstelik bu hücrelerin birbiriyle çok karmaşık bağlantıları var. Bilim adamalarının bu değişik görevleri olan hücreleri ne şekilde birleştirebilecekleri üzerinde yoğunlaştıklarını vurgulanıyor. Yapay kalbin oluşturulabilmesi için göbek bağından elde edilen kök hücrelerinin çok uygun olduğunun keşfedilmesi üzerine gelecekte bebeklerin doğumunda göbek bağından elde edilecek olan kök hücrelerinin dondurularak depolanmasının rutin bir işlem olacağı düşünülüyor.

Geçtiğimiz aylarda, hayatını genç yaşta, astım hastalığı nedeniyle kaybeden oyuncu ve sunucu Defne Joy Foster’in ölümü dikkatlerin bu akciğer hastalığına çekilmesine neden oldu… İşte yeni bir araştırmanın sonuçları: İlk adetlerini 10 yaş veya altında gören kız çocukları erişkin hayatlarında astıma daha kolay yakalandıklarına işaret eden bilimsel çalışma şaşırtıyor!
Bir kadının ilk âdetini gördüğü yaşı organlarına, hormonal yapısına, psikolojik ve daha pek çok değişik unsura bağlı olup, menarşın ortalama 10-16 yaş arasında meydana gelmesi normal olarak kabul ediliyor. Dikkati çeken diğer nokta ise söz konusu olan bu kız çocuklarının yaşıtlarına göre şişman ve kısa boylu olduklarının belirlenmesi. Yapılan açıklamada güneyde bulunan ülkelerdeki kız çocuklarının adetlerini daha erken gördüklerinin gözlendiğine dikkat çekiliyor. Sonuçlar erken adet gören hanımların düşük bir kilo ile dünyaya geldiklerine işaret ederken bilim adamları annenin hamilelik döneminde iyi ve sağlıklı beslenmesinin fetüsün akciğerinin gelişimde ne kadar büyük bir etken olduğunun böylece gözler önüne serildiğine dikkat çekiyor.

ÖZEL TEŞEKKÜRLERİMİZLE: YORUMLARINIZA İNANIN NASIL TEŞEKKÜR EDECEĞİMİ MAÇUBİYETTEN ŞAŞIRMIŞ DURUMDAYIM:)O SEBEPLE KOCAMAN VE İÇTENLİKLE TEŞEKKÜR ETTİĞİMİ İFADE ETMEK İSTERİM.haberhürriyeti.com YOĞUN İLGİ ÜZERİNE GELEN HİT'LER SEBEBİYLE ÇÖKTÜ,YAPILANDIRILMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR.BİZİ BIRAKMAYIN DEMİŞSİNİZ,AMAAAAAAA SİZLERRRRR DEEEEEEE BİZİ BIRAKMAYIN SAKINNNNN!DAİMA VE TEKRAR GÖRÜŞÜNCEYE DEK HUZUR,MUTLULUK AMA MUTLAKA SAĞLIKLA KALIN,HOŞÇAKALIN:) ÖZLEM ABUT

Yayın Tarihi:18.04.2011     İzlenme Sayısı:155680

| Sitene Ekle
Bu bölümün diğer konularına bak...
Bu bölüm hakkında sizden gelenler:
Soru-Yorum YazSende Soru-Yorum Yaz

Özlem hanım aşkolsun. Yarım saattir tıklayıp duruyorum yeni haberlerinizi izlemek için. Tam 40 kere tıkladım. Birşey mi oldu.Ben Kayseriden Adnan....

Ordu'dan merhaba. Arkadaşlar arıyor. 'Neden izleyemiyoruz Özlem hanımın haberlerini' diye. Bazıları 20 kere tıklamışlr. Ben de denedim. Hareket yok. Önemli bir şey yok değil mi? Ordulu hayranlarınız.

Özlem hanım, Hatırlarsınız beni inşallah. Haberleriniz açılmayınca hasta oldum vallahi. Neyseki haberlerimize yeniden kavuştuk..

Radyoaktif ışınların etkilerinden koruyan özel bir ilacın geliştirilmesi üzerinde çalışıldığını da sizden başkası ekranlara taşımadı. Sayenizde sağlığımız konusunda devamlı olarak bilgilendiriliyoruz. Sonsuz teşekkürler. Burası Ayvalık ben Aysel.. bir hayranınız...

Halo ben Toronto'daki hayranlarınızdan biri. Biri diyorum çünkü hayranlarınızın sayısı giderek artıyor. Haberler gene harika...

Vay be habere bak. 'Elektronik Musluklar sanıldığının aksine hijyen sağlama konusunda sınıfta kalıyor! Napıcaz şimdi biz..İyiki uyardınız bizleri. Yoksa nerede ise evime yaptıracaktım..Adana'dan Hayrettin...

Özlem hanım Eskişehirliler sizi izlemeye doyamıyorlar.Biz 10 kişilik bir hayran gurubuyuz. Haber Hürriyeti'ndeki yazılarınızı da okumadan edemiyoruz. Ancak ne oldu acaba. Birkaç gündür giremiyoruz siteye..

Ben İzmir'den Lale. 'Gelecekte bebeklerin doğumunda göbek bağından elde edilecek olan kök hücrelerinin dondurularak depolanması ve yapay kalp için kullanlmasını rutin bir işlem olacağı düşünülüyormuş. Biraz erken mi doğduk dersiniz Özlem hanım?

Ben Adanadan Necati. Daha önce defalarca yazmıştım . Tekrarlamaktan büyük zevk alıyorum. Haberleriniz gene çok çarpıcı. Haber Hürriyeti'nin de sayenizde tiryakisi olduk. Ama neden son günlerde server yanıt vermiyor?.

New York'dan selamlar sevgiler. Ben Mete. Abut TV'de haberlerinizi izlenler o kadar çoğaldı ki sormayın. Bir Türk olarak sizlerle gurur duymaya devam ediyoruz.Sakın bzleri habersiz bırakmayın...

Siteniz giderek zenginleşiyor. Çok beyeniyoruz. Haber Hürriyeti'ne ne oldu? Merak ediyouz. Orada yazdıklarınız bizleri hayretler içinde bırakıyor. Daha önceleri neredeydiniz? Mersin'li hayranlarınızdan sevgiler..

Özlem hanım ben Münih'den Ümran. Almanca haberlerine ara mı verdiniz? Diye somuştum. Neyseki yeni haberleriniz yayımlandı. Şahane teşekkürler.Alman komşular bayıldılar...

Daha öncede belirttiğim gibi biz Pendik'li bir grubuz. İnternetteki haberleriniz favorimiz olmaya devam ediyor. Grup adına Samim..

>

COPYRIGHT © 2009 Abut Sağlık Hizmetleri. Tüm Hakları Saklıdır.

Sağlık TV  ·  Türkçe  ·  English  ·  Deutsch

· Site Yapım: www.sibermedya.com ·