Özlem Abut Hazırlayıp sunduğu Sağlık Haberlerleri ile Sizlerle..

Özlem Abut Hazırlayıp sunduğu Sağlık Haberlerleri ile Sizlerle..Türkiye’nin Dünya Sağlık Örgütü’ne bağlı uluslar arası Kanser Araştırma Ajansı üyeliğine kabul edildi. iPod’lar ameliyathanelere girdi…Dişlerini kısmen veya tamamen kaybetmiş olan hastalara geliştirilen yeni bir implant yöntemi müjdeleniyor…Cep telefonları erkeklerde doğum kontrol hapı olarak etki ediyor!


Türkiye’nin Dünya Sağlık Örgütü’ne bağlı uluslar arası Kanser Araştırma Ajansı üyeliğine kabul edilmesi kanserle mücadelede yeni bir dönemin başlangıcına işaret ediyor! Ajansı’nın yönetim kurulundaki ilk Türk temsilci, Prof. Dr. Murat Tuncer; elde edilen bu yeni üyeliğin ülkemiz için önemine dikkat çekiyor! Türkiye bundan sonra kuruluşun yönetiminde söz sahibi olacak…
Uluslararası Kanser Araştırma Ajansının, Fransa’nın Lyon şehrinde, geçtiğimiz günlerde yapılan yönetim kurulu toplantısında Türkiye’nin üyeliğinin resmen kabul edilmesi sevinç yarattı. Kuruluşun 22 inci resmi üyesi olan Türkiye bundan böyle ajansın yönetiminde aktif bir şekilde rol alacağı gibi, Türk bilim adamaları da uluslar arası platformda yürütülen bilimsel çalışmalara katılarak bu amansız hastalıkla mücadeleye katkıda bulunacak. Yaşam koşulları ve teknoloji geliştikçe ülkemizdeki kanser tiplerinin de gelişmiş toplumlardaki profile doğru kaydığı belirtiliyor. Türkiye’de erkeklerin kansere kadınlara göre daha sık yakalandığına da ayrıca dikkat çekiliyor. Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı’nın yönetim kurulundaki ilk temsilci, Prof. Dr. Murat Tuncer; Türkiye’de kanser konusundaki çalışmaların 10 yılda önem kazandığını ve hızlandığını vurgularken, bu üyeliğin önemine dikkat çekiyor. Prof. Dr. Tuncer’e göre bu gelişmeyle birlikte kanser konusundaki araştırmalarda uluslararası işbirliği de sağlanabilinecek.

iPod’lar ameliyathanelere girdi… Cerrahlar hemşirelere ‘’Neşter Lütfen’’ der gibi yakında ‘’Hemşire hanım İpod lütfen’’ diyecek… Taşınabilir asistanın doktorların yükünü hafifleteceği müjdeleniyor!
Almanya’nın Köln şehrinde bulunan Merheim Kliniğinde yapılan pilot çalışmanın kaza cerrahisinde devrim yaratacak nitelikte olduğu bildiriliyor. Cep bilgisayarları olarak tanımlanan İpodlar ameliyatlarda cerrahların işini inanılmaz derecede kolaylaştırıyor. Özellikle diz ve kalça protezlerinin takıldığı operasyonlarda kullanılması hedeflenen bu mültimedya cüceleri, saliseler içinde cerraha protezin optimal konuma gelip gelmediğini bildirebiliyor. Yıllardan beri çeşitli navigasyon sistemlerinin cerrahide kullanıldığı belirtilirken, önceki sistemlerin son derece hantal olduğu vurgulanıyor. Üstelik dev bir buzdolabı büyüklüğündeki ve kocaman bir monitörü olan eski sistemlerin başında verileri doktora aktarması için bir de teknisyenin bulunması gerekiyordu. Oysa İpod kullanıldığında tüm bunlara gerek kalmadığı gibi, cerrah aleti kendi elinde tutarak verileri doğrudan değerlendirebiliyor! Uygulamanın yaygınlaşması durumunda İpod’ların cerrahinin diğer branşlarında da kullanılabileceğine dikkat çekiliyor.

Dişlerini kısmen veya tamamen kaybetmiş olan hastalara geliştirilen yeni bir implant yöntemi müjdeleniyor… Ekspres protezler hem hastanın hem de diş hekiminin işini kolaylaştıracak… Hasta sadece bir günde tamamen yepyeni dişlere kavuşabilecek!
Diş protezlerinin dişlerini kaybeden hastalar için en ideal çözüm olmasına rağmen, takılmaları uzun bir ön hazırlık gerektiriyor. İmplant’ın başarılı bir şekilde uygulanabilmesi için, diş etlerinin sağlıklı ve protezi desteklecek olan çene kemiğinin de sağlam olması gerekiyor. Geliştirilen bu yeni teknik sayesinde Çene kemiğinin, osteoporoz ya da diğer bir nedenle yeteri kadar sağlam olmadığı durumlar için de ideal gözüküyor. Zira böyle bir vakada özel üretilen ve ekstra uzun olan implantlar kullanılarak kemiğin sağlam olan en derindeki bölgesine kadar inilerek takılması mümkün olabilecek. Yöntemin sadece total protezlerde değil, kısmi protez ve köprülerde de başarı ile kullanılabileceğine dikkat çekiliyor.

Cep telefonları erkeklerde doğum kontrol hapı olarak etki ediyor! Kanada ve Avusturya’da yapılan bilimsel çalışmalar cep telefonlarının spermlerin kalitesini olumsuz etkilediğini gösteriyor!
Kanada’nın Queen Üniversitesindeki bilim adamalarının yaptığı bilimsel bir araştırmanın sonuçları ürkütüyor. Yapılan çalışmada sperm kalitesi düşük olan erkeklerin incelendiği belirtilirken, düzenli cep telefonu kullanımının erkeklerde adeta bir doğum kontrol yöntemi gibi etki ettiğinin anlaşıldığı vurgulanıyor. Araştırmada 1000 cep telefonu kullanıcısı erkeğin incelendiği açıklanırken, deneklerin sperm kalitesinin %68 vakada olumsuz etkilendiğine dikkat çekiliyor. Testislerde TES-TOS-TERON üreten hücrelerin sayısı cep telefonlarının ürettiği manyetik dalgalarla artarken lütein hormonunun salgısı bloke ediliyor. Bu hormon özellikle spermlerin üretiminde ve olgunlaşmasında büyük önem taşıyor. Avusturya’da yapılan bilimsel bir diğer araştırmada ise düzenli bir şekilde cep telefonu kullanan 29-39 yaşları arasında olan 13 erkeğin incelendiği bildiriliyor. Çalışmanın iki aşamalı yapıldığı vurgulanırken deneklerin ilk aşamada cep telefonlarını 5 gün boyunca kullanmamalarının sağlandığı bildiriliyor. İkinci aşamada ise aynı beylerin mobil cihazları yine beş gün boyunca rutin bir biçimde kullandıklarına dikkat çekiliyor. Her iki aşamadan sonra da spermiogramların yapıldığı deneklerde birinci aşamada bir anormallik gözlenmezken, ikinci aşamanın sonucunda sperm üretiminin önemli oranda düştüğünün kaydeldiği vurgulanıyor.Yayın Tarihi:25.05.2011     İzlenme Sayısı:155206

| Sitene Ekle
Bu bölümün diğer konularına bak...
Bu bölüm hakkında sizden gelenler:
Soru-Yorum YazSende Soru-Yorum Yaz

Özlem hanım Türkiye’nin Dünya Sağlık Örgütü’ne bağlı uluslar arası Kanser Araştırma Ajansı üyeliğine kabul edildi.Müthiş, bir haber sağolun. Ordulu hayranlarınızı gene esir aldınız.

Halo burası Toronto. iPod’lar ameliyathanelere girdi…Haberi Özlem hanımdan alacaksın. Başka haber bültenlerine gerek yok. Ne mutlu size, keşke benim de bu kadar izleyenim olsaydı...

Özlem hanım Eskişehirden gene kucak dolusu selamlar sevgiler.20 kişi idik olduk 30. Haber Hürriyeti'ndeki yazılarınızı devamlı okumaya devam ediyoruz. Nasıl buluyorsunuz bu kadar konuyu?

Ben İzmir'den Lale. Haber Hürriyeti'nden köpeğinizin kaybolduğunu öğrenğimi yazmıştım. Buldunuz mu bari?

Adana'dan Necati. Dişlerini kısmen veya tamamen kaybetmiş olan hastalara geliştirilen yeni bir implant yöntemi adlı haber tam da bana göre. İmplant yaptırmak istiyordum da. Beklemekte yarar var. Haber bana büyük umud verdi Teşekkürler...

Özlem hanım, Almanca haberlere gene ara mı verdiniz? Köln'deki bir hayranınız..

Haberler gene süper. İçerik gene harika. Sağolun varolun.Muş'dan selamlar sevgiiler. Gurubumuz olduğunu yazmıştık. Muş'a selam yollamayı unutmadığınız için ayrıca teşekkürler..

Burası New York... Mete bendeniz. Abut TV'de haberlerinizi izleyenler çok mutlu. Bir Türk olarak sizlerle gurur duymaya devam ediyoruz.Emily'nin inglizce haberleri de izlenmeye başlamış. Bir Amerikalı dostum söyledi. Ancak onun haberleri çok kısa.

Tüm haberleriniz son derecede eğitici ve çok yararlı. İhanetin Bedeli adlı film hakkında Haber Hürriyeti'nde yazdıklarınız beni çok etkiledi. Bülbül Gibi Şakı Ey Sarı Kanarya adlı yazınız da bir Galatasaraylı olarak beni çok duygulandırdı. Mersin'li Ali. Ayrıca hayranlarınızdan sevgileri saygılar...

COPYRIGHT © 2009 Abut Sağlık Hizmetleri. Tüm Hakları Saklıdır.

Sağlık TV  ·  Türkçe  ·  English  ·  Deutsch

· Site Yapım: www.sibermedya.com ·