Prof. Dr. Fikri Alican

Fikri Alican 1930 yılında Adapazarı’nda doğdu. İlk ve Ortaokulu Adapazarı’nda, Liseyi Robert Kolej’de tamamladı. Tıp eğitimini ve cerrahi uzmanlık eğitimini İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yaptı.
Mississppi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Arthur C. Guyton’un departmanında fizyoloji yüksek lisansını birincilikle bitirdi, bir yandan da kardiovasküler fizyoloji ve şok konularında araştırmalar ve yayınlar yaptı. Daha sonra aynı tıp fakültesinin cerrahi departmanında insandan insana ilk kalp naklini gerçekleştiren James D. Hardy’nin ekibinde organ nakli konusunda öncü çalışmalara imza attı.
Fikri Alican köpeklerde ‘aynı seansta ilk çift akciğer naklini’ gerçekleştirdi, ABD’de ve Avrupa’da bu konuda çeşitli bildiriler ve yayınlar yaptı. Ayrıca köpeklerde karaciğer nakli, karaciğerin vücut dışında 48 saat muhafazası ve bağırsak transplantasyonu çalışmaları da çok ilgi çekmiştir.
1960-1970 yılları arasında ABD’de araştırma yaptığı yıllar akademik kariyerindeki en önemli dönemdir. Bu araştırmalar Fikri Alican’ın transplantasyon konulu projelerine ABD Hükümeti tarafından verilen ödeneklerle yapılmıştır. İstanbul Tıp Fakültesi Cerrahi Kliniği’nden davet ettiği doktor arkadaşlarının da 1-2 yıllık sürelerle bu projelerde görevlendirilmeleri sıradışı bir olaydır.
1971 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’nde Genel Cerrahi Profesörü olarak yurda döndü. 1979 yılında tamgün yasasının yürürlüğe girmesiyle bu görevden ayrılarak 25 yıl serbest çalıştı.Seçkin bilim adamlarını biraraya getiren kitap ve dergilerde yayımlanan çalışmaları tıp literatüründe kaynak gösterilmektedir. Organ naklinin değişik alanlarında uluslararası yayınlarının dışında, 12 Türkçe kitap yazmıştır. Yurtta ve yurtdışında tıp alanında birçok ödüle sahip olan Fikri Alican Türkiye’nin yetiştirdiği ‘fizyolog-cerrah’ lardan biridir.


Özel Muayenehane
+90 212 2402270

COPYRIGHT © 2009 Abut Sağlık Hizmetleri. Tüm Hakları Saklıdır.

Sağlık TV  ·  Türkçe  ·  English  ·  Deutsch

· Site Yapım: www.sibermedya.com ·