Mutfaktaki Kesme Tahtasına Dikkat Ediyor musunuz?

Mutfaktaki Kesme Tahtasına Dikkat Ediyor musunuz?Belki çoğumuz pek farkında değiliz ama kesme tahtaları mutfağımızın vazgeçilmezleri arasındaki yerini çoktan aldı bile.

Mutfaktaki Kesme Tahtasına Dikkat Ediyor musunuz?
Mutfakta dikkatli olmazsak ailemize sevgimizi katarak hazırladığımız yemekler birer mikrop yuvasına dönüşebilir Belki çoğumuz pek farkında değiliz ama kesme tahtaları mutfağımızın vazgeçilmezleri arasındaki yerini çoktan aldı bile. Bazen ufak detayları atlayarak kendi sağlığımızı tehlikeye soktuğumuzun bilincinde değiliz. Her gün kullandığımız ve hemen hemen her mutfakta yer alan kesme tahtalarına dikkat etmek sağlık açısından büyük önem taşıyor. Uzmanlar özellikle kesme tahtalarının yapıldığı materyallerin sağlığımız açısından önem taşıdığını belirtiyor. Piyasada suni malzemelerden, ahşaptan,cam veya taştan üretilen kesme tahtalarını satın almak mümkün.
Peki, tüketici hangi malzemeden üretilen kesme tahtalarını tercih etmelidir? Suni malzemeden üretilen kesme tahtalarının en önemli özellikleri bulaşık makinesinde yıkanabilmeleridir. Makinede yüksek ısı ve buhar oluşması dezenfektan bir etki yaratır ve bu sayede kesme tahtasına yerleşmiş olan bakteri ve mikroplar ölür. Ancak değiştirilmeden uzun süre kullanılan bu kesme tahtasının üzerinde oluşan çizikler bakteri ve mikropların üremesi için ideal bir ortam sağlar.
Ahşap kesme tahtalarının böyle bir avantajı yoktur. Bulaşık makinesinde yıkanan kesme tahtası şişer ve iyice kuruması günler alabilir ki bu özellikle nemli ortamlarda üreyen mantarlar için uygun bir ortam sağlarken, kesme işlemi sırasında oluşan derin sıyrıklar bakteri ve mikropların üremesi için idealdir. Özellikle içi içe geçirilmiş tahta parçalarından oluşan kesme tahtalarında zamanla meydana gelen açılmalar birer mikrop yuvasına dönüşebilir. Ancak bazı ağaçlardan üretilen kesme tahtalarının içerdikleri organik maddeler sayesinde anti bakteriyel etkileri vardır.Kestane ile meşe ağacındaki tanen;çam,köknar ile ladin ağaçlarındaki reçine;sedir ağacındaki kreozot mikroorganizmaları yaşatmaz.Bundan dolayı özellikle bu ağaçlardan üretilen kesme tahtalarını tercih etmede yarar vardır.Yapı olarak çok sert ve dayanıklı olan bambu ağacından üretilen kesme tahtalarının üzerinde derin sıyrıkların oluşması düşük bir olasılıktır. Ancak bu özelliklerinden dolayı tercih edilen bambu kesme tahtaları diğerlerine oranla daha pahalıdır.
Camdan yapılan kesme tahtaları temizlemek çok kolaydır ve çizilmeleri zordur.Dikkate alınması gereken en önemli noktalardan biri camdan yapılmış kesme tahtaların düzenli kullanılması sonucunda mutfaktaki bıçakların körelebileceğidir.Bunun sebebi camın çoğu metalden daha sert olan bir malzeme oluşudur.Ancak cam kesme tahtaları çok kolay kırıldıklarından dolayı ev kazalarına davetiye çıkartmaları seyrek tercih edilmelerine yol açar.
Granit ya da mermerden yapılan kesme tahtaları özellikle açık mutfaklarda çok dekoratiftir. Ancak onlar da çok sert olduklarından kaliteli ve keskin bıçakların çabuk körelmesine yol açacaklardır. Ağır olmaları avantaj ya da dezavantaj olarak değerlendirilebilir. Bir yandan ağırlığından dolayı kesme işlemi sırasında kaymayan kesme tahtasını kaldırarak yıkamak çok zahmetli bir iştir.


Kesme tahtaları hangi materyalden yapılmış olursa olsunlar sıkça değiştirilmesi gerekir.Bilim adamları ve Gastronomlar hangi kesme tahtasının kullanılması gerektiği konusunda henüz bir fikir birliği sağlayamasalar da bu konudaki çalışmalar sürdürülüyor.

Yayın Tarihi:28.05.2010     Okunma Sayısı:21227

COPYRIGHT © 2009 Abut Sağlık Hizmetleri. Tüm Hakları Saklıdır.

Sağlık TV  ·  Türkçe  ·  English  ·  Deutsch

· Site Yapım: www.sibermedya.com ·