Astım Hastalarına Polen Uyarısı!

Astım Hastalarına Polen Uyarısı!Mümkün olduğunca dışarı çıkmamaya çalışın. Türkiye'de yaklaşık 5 milyon astım hastası bulunuyor ve bu rakamın çok daha fazlası da hasta olduğunun farkında değil.

İlkbaharla artan polenler, burun akıntısı, gözlerde sulanma, hapşırık gibi belirtileri ortaya çıkarmakta ve bu şikayeti bulunanlar mutlaka bir uzmana başvurmalı.

Özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında hastalık artıyor. Sonbaharda ev tozu akarları dediğimiz, gözle görülmeyen, halılarda, yataklarda, yastıklarda, yorganlarda yaşayan canlılarda artış meydana geliyor. Astım vakaları özellikle ilkbaharda polenlere bağlı artış gösteriyor. Çünkü polenler hastalığı tetikliyor. Her yörenin kendisine özgü poleni var.

Türkiye'de en çok çimen ve hububat polenlerine karşı alerji görülüyor. Bunlar kilometrelerce öteden gelip insanı rahatsız edebiliyor. Kişide bu dönemde burun akıntısı ve kaşıntı, hapşırık, gözlerde sulanma gibi şikayetler görülüyorsa, bu polen alerjisidir, yani polene bağlı astımdır ve tedavi edilmesi gerekir. Bu tür şikayetleri olanlar mutlaka bir uzmana başvurmalı.

Astımlı hastalar bu dönemlerde mümkün olduğunca dışarı çıkmamalı, polenlerin çok görüldüğü ortamlarda bulunmamalı, piknik yapmaktan kaçınmalı, evde ve arabada polen filtreleri kullanmalıdır.

"Her yıl 1000-1500 ölüm"

Astım halk arasında genellikle nefes darlığı gibi düşünülmekle birlikte, öksürükle seyreden astım türleri de bulunmakta. Bu da hiç azımsanmayacak oranda çocuklarda daha fazla görülmektedir.

Astımın kontrol altına alınmaması ve tedavi sürecine gidilmemesi durumunda ölümle sonuçlanan vakalara yol açabilmektedir.

Yayın Tarihi:4.05.2009     Okunma Sayısı:1862

COPYRIGHT © 2009 Abut Sağlık Hizmetleri. Tüm Hakları Saklıdır.

Sağlık TV  ·  Türkçe  ·  English  ·  Deutsch

· Site Yapım: www.sibermedya.com ·