Doğum Sonrası Ençok Görülen Hastalık!

Doğum Sonrası Ençok Görülen Hastalık!Uzmanlar, annelerin doğumdan itibaren bedensel, duygusal ve toplumsal değişiklikler yaşadıklarını ve en çok bu hastalıktan şikayet ettiğni belirtiyor.

Annelerin doğumdan itibaren bedensel, duygusal ve toplumsal değişiklikler yaşadıklarını belirten uzmanlar, annelerin doğum sonrası en büyük şikâyetlerinden birinin depresyon olduğuna dikkat çekti.

Uzmanlar, doğumdan itibaren anne ile bebek arasında kurulan ilişkinin, tanımlanamayacak kadar özel olduğunu ve bebek sahibi olmanın gerek anne, gerekse babanın hayatında büyük değişikliklere yol açtığını dile getirdiler, ayrıca yeni bir bebek sahibi olan annenin hayatının genişlediğini, sorumluklarının arttığını, vücudunda ve ruhunda birçok değişikliklerin başladığını kaydettiler. Özellikle yeni annelerin, doğumdan itibaren bedensel, duygusal ve toplumsal değişiklikler yaşadığının altını çizen uzmanlar, "Bu hem çok güzel hem de zor süreç zarfında yeni anneler bebeklerine nasıl özenle bakıyorlarsa kendilerine de çok iyi bakmaları gerekmektedir. Her annenin doğum yaptıktan sonra kendi sağlığı açısından kontrol edilmesi gerekir. En az bebek kadar onu dünyaya getiren annenin sağlığı da önemlidir." diye konuştular.

Yeni doğum yapan annenin, bebeğinin bakımında yakınlarından yardım istemesi gerekmektedir, yeni doğum yapan annenin her işin üstesinden tek başına gelmeye çalışması yanlış bir durumdur. Annelerin doğum sonrası en büyük şikâyetlerinden biri depresyondur ve yeni anne olan her 100 kadından 15'inde doğum sonrası depresyon görülmektedir. Ancak Depresyon hamilelik sırasında da başlayabilir. Başlıca bulguları kendini kötü hissetme, mutsuzluk, çaresizlik, sebepsiz ağlama krizleri, kendini değersiz hissetme, kendini suçlu hissetmek, özellikle bebeğine olan ilginin azalması, enerjinin azalması ve aşırı yorgun hissetme, uykuya dalmada zorluk ve uyku bozukluğu, cinsel isteksizlik, yeme bozukluğudur. Depresyon yaşayan kadınlar, hislerini ve şikâyetlerini eş ve yakınlarıyla paylaşmalı ve ayrıca profesyonel yardım almalıdırlar.

Yayın Tarihi:12.05.2009     Okunma Sayısı:6835

COPYRIGHT © 2009 Abut Sağlık Hizmetleri. Tüm Hakları Saklıdır.

Sağlık TV  ·  Türkçe  ·  English  ·  Deutsch

· Site Yapım: www.sibermedya.com ·