Sigara Erken Bunamaya Yolaçıyor

Sigara Erken Bunamaya YolaçıyorSigaranın esrar ve eroinden daha fazla bağımlılık yaptığı ortaya çıktı.Tütünün,içindeki nikotin maddesinden dolayı esrar ve eroinden 8 kat fazla bağımlılık yapan sigaranın erken bunamaya da yol açtığı belirtildi.

Avrupa'da 1.2 milyon,dünyada ise 5 milyon insan her yıl sigaradan ölmektedir. Ülkemizde ise her yıl 17 milyon sigara bağımlısından 70-100 bininin sigara nedeniyle öldüğü tahmin edilmektedir.
Sigaranın zararlarına gelince,sigara dumanına maruz kalan hücrelerde değişiklikler olur. İltihap,damar duvarında daralma,tıkanma ve kanser bu değişikliklerin en önemlileri arasında yer almaktadır. Sigara ayrıca ciltte erken kırışıklıklara ve deri hastalıklarının tedavisinde başarısızlıklara yol açar. Sedef hastalığı sigara içenlerde içmeyenlere göre iki kat fazladır. Felç riski de sigara içenlerde içmeyenlere kıyasla yüzde 50 fazladır. Bu risk günde içilen her bir sigara sayısı ile beraber artar. Bunlarla birlikte sigara erken bunamaya yol açar. Parkinson hastalığının belirtilerinin ortaya çıkmasını geciktirdiğinden geç tanıya neden olur.
Sigara sadece içenlere değil içmeyenlere de zarar vermektedir. Sigara içmeyen kişiler içenlerin yanında durdukları sürece pasif içici olarak zarar görmektedir ve bu kişilerin kalp hastalığı ve kanser riski taşıdığı tespit edilmiştir. Sigara içenler,evde eş ve çocuklarının,iş yerinde iş arkadaşlarının ve diğer kişilerinin sağlığıyla oynamakta ve onların hayatlarını tehlikeye sokmaktadır. Sigara içenlerle aynı ortamda bulunan pasif içicilerin sağlığıyla ilgili karşılaştığı tehdit ve riskler de şöyle açıklanabilir,
ev içinde sigara içiliyorsa çocuklar ortalama günde 5 sigara içmiş olmakta,bebekler hastaneye 3 kat daha fazla başvurmaktadır. Ani bebek ölümü riski 2 buçuk kat artmaktadır. Bebeklerde kolit tarzı karın ağrısı 2 kat artmaktadır. Çocuklarda astım ve solunum yolu enfeksiyon riski 2 kat artmaktadır. Ayrıca akciğer kanseri,kronik bronşit sıklığı da artış göstermektedir. Eşi sigara içen kadınlarda akciğer kanserinden ölüm 2-3 kat artmaktadır.
Ülkemizde sigarayı bırakmak isteyenlerin yüzde 59'u bırakma girişiminde bulunmaktadır. Kişinin sigara konusunda doğru bilgileri edinmesiyle ve kendi iradesiyle sigarayı birdenbire bırakması en etkili yöntemdir. Tütün,içindeki nikotin maddesinden dolayı esrar ve eroinden 8 kat fazla bağımlılık yapmaktadır ve nikotin bağımlılarında nikotin yoksunluğu belirtileri bazen tedaviyi imkansız hale getirmektedir bu nedenle tedavi sürecinde hekim kontrolünde nikotin yerine koyma tedavileri yapılmakta veya nikotinle yarışan bazı ilaçlar da kullanılmaktadır.

Yayın Tarihi:6.02.2010     Okunma Sayısı:3706

COPYRIGHT © 2009 Abut Sağlık Hizmetleri. Tüm Hakları Saklıdır.

Sağlık TV  ·  Türkçe  ·  English  ·  Deutsch

· Site Yapım: www.sibermedya.com ·