Uyku Apnesi Öldürebilir

Uyku Apnesi ÖldürebilirUyku bozukluklarının en az kalp rahatsızlığı kadar ciddi bir rahatsızlık türü olduğu ve zamanında tedavi edilemezse kişinin uyku esnasında hayatını kaybedebileceği belirtildi.

Açıklamada uyku bozukluğu olan kişilerin zamanında tedavi olmamaları ve tedaviyi geciktirmeleri ile birlikte ortaya çıkan komplikasyonların hastayı ölüme kadar götürebileceği belirtildi. Uyku esnasında yeterli oksijen alamayan organlardan başta beyinin iflas edebileceği ve ölümlerin meydana gelebileceğine dikkat çekildi. Uyku bozukluğu her iki kişiden birinde görülebilmekte. Uyku bozukluğunu birçok kişi az uyumak ya da uyuyamamak olarak kabul etmektedir ve uyku problemi yaşayanların yüzde 10-20'sinde kronikleşme ortaya çıkmaktadır. Uyku bozukluğunun temelinde yatan nedenler basitten başlayarak çok daha karışık olanlara kadar geniş bir yelpazeye yayılıyor. Çözümlenemeyen gündelik yaşam sorunları, psikiyatrik bozukluklar, yaşlılık ve kullanılan ilaçlar uykusuzlukta etkili olmaktadır. Uykuya dalma, uykuyu sürdürme ve sonlandırmayla ilişkili durumlara bağlı olarak uykunun dinlendirici ve sağlıklı olmamasına, bunun sonucunda gündüz uyanıklık zamanının sağlıksız geçirilmesine neden olan tüm rahatsızlıklar ve horlama, nefes durması, uyurgezerlik gibi uyku sırasında ortaya çıkan normal dışı tüm durumlar, uyku bozuklukları olarak tanımlanmaktadır.
Uyku bozuklukları merkezleri uyku hastalıklarının tedavisinde önemli bir yer tutmaktadır. Hastalar bu merkezlere gidip bir gece kalıp, burada çeşitli testlerden geçirilmektedir. Uyku bozuklukları merkezlerinde hastanın beyin dalgaları, göz hareketleri, kalp elektrosu, uykuda burundan ve ağızdan nefes alımı, göğüs, karın ve bacak hareketleri, kan-oksijen seviyeleri izlenmektedir. Bir gece boyunca uyku bozuklukları merkezinde kalan hastanın, normal uyku saati geldiğinde uyuması ve ertesi sabah beklenen saatte kalkması istenmekte, gece boyunca hasta hakkında toplanan bilgiler değerlendirilmekte ve hasta hangi uyku evrelerinden geçmiş; tam uykuya, rüya uykusuna ne zaman girmiş; uyku kalitesi nasıl; uykuda nefesi kaç kere, kaç saniye, hangi pozisyonda durdu gibi soruların cevabı aranmaktadır. Ancak yine de gece uykusu çalışması, bazı uyku hastalıklarının tanısında yeterli olamayabiliyor. Bu durumda "multiple sleep latency" yani gündüz uyku testi yapılması gerekmektedir. Bu test sırasında hastanın 2 saat aralarla toplam 5 kez şekerleme uykusuna girmesi isteniyor ve tanı konulduktan sonra uyku bozukluğunun tipine göre tedaviye geçiliyor. Geçici ve kısa süreli uykusuzluklarda, tedavi yaklaşımı farklılık göstermektedir. Geçici ve kısa süreli uykusuzluklar hipnotik ilaçlar ve davranışsal tekniklerin uygulanması ile düzeltilebilmektedir.
Kulak-burun-boğaz, nöroloji, psikiyatri, göğüs hastalıkları ve iç hastalıkları bilim dallarından biri ya da birkaçını ilgilendiren uyku bozukluklarına çok yönlü bir yaklaşımın yapılması gerekmektedir ve hastanın bu bilim dallarından birine yönlendirilerek tedavisi sağlanmalıdır.

Yayın Tarihi:8.06.2009     Okunma Sayısı:3170

COPYRIGHT © 2009 Abut Sağlık Hizmetleri. Tüm Hakları Saklıdır.

Sağlık TV  ·  Türkçe  ·  English  ·  Deutsch

· Site Yapım: www.sibermedya.com ·