Havuz Sefanız Hastanede Bitmesin!

Havuz Sefanız Hastanede Bitmesin!Havuz ve denizden alınan mikroplarla, ishal, solunum sistemi enfeksiyonları, kulak göz ve cilt enfeksiyonları gözlenebilmektedir

Özellikle havuz ve denize girme sonucu gelişen kulak enfeksiyonlarının, kulağın vücudun en ağrılı ve hassas bölgelerinden birisi olması nedeniyle hastalara zor anlar yaşattığı, dış kulak yolu veya kulak zarında görülen enfeksiyonun, gelişen ödem dolayısıyla çok ağrılı seyrettiğini belirtildi. Havuz ve denizden alınan mikroplarla, ishal, solunum sistemi enfeksiyonları, kulak göz ve cilt enfeksiyonları gözlenebilmektedir. Mavi yeşil algler ölümcül toksinlere sahip olmakla birlikte Leptospira denen bir mikrop ise potansiyel ölümle seyredebilen Weil hastalığına neden olabilmektedir. Yaz mevsiminde kulak enfeksiyonlarının en çok rastlanan sağlık problemlerinden birisi olduğuna dikkat çekilirken, havuzda su yutmamak, suya girerken burnu tutmak, ıslak mayo ile oturmamak gibi alınabilecek basit önlemlerle hastalıklardan korunmanın mümkün olduğu belirtildi. Yeterince temizlenmeyen havuzlar ve kirlilik seviyesi yüksek sahiller tifodan dizanteriye pek çok hastalığa davetiye çıkarırken, havuz ve deniz sefasının hastanede bitmemesi için vatandaşlar girilen havuzun temizliğinden emin olunması konusunda uyarıldı ve su sirkülasyonu fazla olan havuzların tercih edilmesi önerildi. Çünkü yeterince temizlenmeyen havuzlar ve kirlilik seviyesi yüksek sahiller tehlike saçmakta.
Ayrıca terlemenin mantar üremesini kolaylaştırdığına dikkat çekilirken ,genital yolla bulaşan hastalıklar arasında genital mantar enfeksiyonları, molluscum cantagiosum ve trikomonas enfeksiyonları sıklıkla görülmekte ve iyi temizlenmeyen havuzlardan tifo, hepatit A ve E, cryptosporidum, kolibasili, giardia, shigella, dizanteri ve paratifo gibi ateşli ishal yapan mikroplar, göz, kulak, burun, boğaz enfeksiyonları ile uyuz ve impetigo gibi deri hastalıkları da bulaşabilmektedir.
Hijyen için periyodik kimyasal ve fiziksel temizlik işlemlerinin ihmal edilmediği yüzme havuzları tercih edilmeli ve hastalıklardan korunmak için Hepatit A ve B aşısı olmayan çocukları havuzlara götürmemeli, havuz kenarlarında yiyecek yememeli ve sigara içmemeli, ateşli hastalık ya da ishal geçirirken havuza girmemeliyiz.
Ayrıca ıslak mayoyla oturmamalı ve sık çamaşır değiştirmeli, temiz ve hijyenik olmayan tuvaletleri kullanmamalı, naylondan imal edilmiş ve dar olan kıyafetleri giymemeli, havuz bölgesine ayakkabıyla veya dışarıda giyilen terliklerle girmemeli, ayaklarımızı, antiseptik suya batırarak dezenfekte etmeli, havuzda su yutmamaya dikkat etmeliyiz. Bunun dışında kulak enfeksiyonlarına karşı kulak tıkacı kullanmalı, ciltte sıyrık ya da kesik varsa yüzme sonrası buraları su ve sabunla temizlemeli, havuz suyunun düzenli olarak klorlandığı havuzları tercih etmeli, kanalizasyon sularının denize aktığı yerlerin yakınlarından denize girmemeli, havuz suyunun sürekli olarak sirkülasyon yaptığı havuzlara girmeye özen göstermeli, yağmurdan sonra denize girmemeli, kirli ve yüzeyi köpüklü denizlere girmemeli, havuz ve deniz suyunu yutmamaya dikkat etmeli ve deniz gözlüğü ile suya girmeliyiz.

Yayın Tarihi:5.08.2010     Okunma Sayısı:3716

COPYRIGHT © 2009 Abut Sağlık Hizmetleri. Tüm Hakları Saklıdır.

Sağlık TV  ·  Türkçe  ·  English  ·  Deutsch

· Site Yapım: www.sibermedya.com ·