Hijyensiz Sünnet Cinsel Organ Kaybettiriyor!

Hijyensiz Sünnet Cinsel Organ Kaybettiriyor!Anne ve babalar dikkatli olmalılar.Ehliyetsiz kişilerce uygun olmayan şartlarda yapılan sünnet, çocuğun cinsel organının kaybına kadar gidecek sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

Okulların kapanmasıyla birlikte gelen sünnet mevsimi beraberinde sağlık sorunlarını da getirebiliyor. Sünnet ülkemizde çocuklara en sık uygulanan cerrahi müdahaledir ve sünnet eğer erken yapıldığı takdirde yeni doğan ve süt çocukluğu dönemine ait üriner sistem enfeksiyonlarının sünnetsiz çocuklara oranla 10 kat azaldığı tespit edilmiştir. Bakteri ve virüs için uygun ortam olan prepusyumun (sünnet derisi) operasyonla alındığı zaman bu deri vasıtasıyla bulaşan hastalıklara yakalanma ve bulaştırma riski neredeyse sıfıra inmektedir. Hem erkek hem de kadın sağlığı için sünnet gerçekten gerekli bir operasyondur ancak uygun olmayan şartlarda ve ehliyetsiz kişilerce yapılan sünnetler kalıcı sakatlıklar dahil ciddi komplikasyonlara yol açabilmektedir. Sünnetin toplumun yarısına uygulanan bir cerrahi girişim olduğu düşünülürse, ortaya çıkan risk daha net anlaşılabilir. Çocuklarda uygulanan tüm cerrahi girişimlerde gösterilmesi gereken hijyen ve genel anestezi kuralları ile psikolojik hazırlık ihmal edilirse sünnet işlemi, etkisi ömür boyu sürecek psikolojik travmaya dönüşebilir.
Sünnet edilen mekanın temizliği, sünnette kullanılan aletlerin dezenfekte edilip edilmemesi, sünnet edenin ehliyetli birisi olup olmadığı, sünnetin sonuçlarının olumlu ya da olumsuz olmasına sebep olan önemli etkenlerdir. En uygun olanı bir hastanede ameliyathane ortamında bu işlemin uzman doktorlarca yapılmasıdır. Ayrıca enfeksiyon kapma, kanama, eksik ya da fazla deri bırakılması ikinci bir cerrahi müdahale gerektirecek komplikasyonlara neden olabilir. Özellikle toplu sünnet düğünlerinde bu risk neredeyse 10 katına kadar çıkabilmektedir. Bazı durumlarda ise cinsel organın kaybına kadar gidecek ciddi problemlere bile yol açabilir.
Sünnet için en riskli yaş 2-6 yaş arasıdır ve bu dönemde çocukta, aileden koparılıp ayrılmanın yol açacağı psikolojik sorunlar, cinsiyetini keşfettiği bir dönemde vücudundan bir parçanın koparılması düşüncesi ve hadım edilme korkusu gibi psikolojik sorunların yaşanma olasılığı büyüktür. Çocuk için en ideal sünnet yaşı 6 yaş sonrasıdır. Bu yaşlarda çocuk sünnetin toplumsal bir olay olduğunu kavrayabilir ve bu sevinci ailesiyle daha kolay paylaşabilir. Bu nedenle çocuğun sünneti daha kolay benimseyebildiği bu yaşlar sünnet için en ideal yaşlardır.

Yayın Tarihi:12.07.2009     Okunma Sayısı:2933

COPYRIGHT © 2009 Abut Sağlık Hizmetleri. Tüm Hakları Saklıdır.

Sağlık TV  ·  Türkçe  ·  English  ·  Deutsch

· Site Yapım: www.sibermedya.com ·