Su İçerken Ölçülü Olun!

Su İçerken Ölçülü Olun!Yaz aylarında suyun az tüketiminin yanı sıra fazla tüketiminin de sakıncalı olabileceği belirtildi.

Su insan yaşamı için vazgeçilmez bir unsurdur, insanlar yemek yemeden haftalarca canlılığını sürdürebilmektedir, ancak susuz sadece birkaç gün yaşayabilmektedir. İnsanlar ter, idrar ve solunum yolu ile su kaybetmektedir. Normal bir bireyin su gereksinimi, metabolizma hızı, ortam ısısı gibi pek çok faktöre bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.
Normal koşullarda insanların gereksinim duyduğu su miktarı günde 1,5-2,5 litre arasında değişmektedir ancak yaz aylarında ve sıcak ortamlarda, ishal, aşırı terleme ve çeşitli hastalık durumlarında su ihtiyacı artmaktadır. Vücudun normal sıvı dengesinin sağlanabilmesi için kayıp kadar sıvı alınması zorunludur ve böbreklerin vücut, sıvı ve elektrolit dengesini sağlaması hayati öneme sahiptir.
Fizyolojik oranlarda gereken su miktarının alınamaması durumlarında, vücutta sıvı açığı ortaya çıkar. Buna tıpta 'dehidratasyon' denir. Dehidratasyona bağlı olarak kan basıncında düşme, kalp atımlarında artış gibi tablolarla karşılaşılabilir. Bu tablonun ilerlemesi ile beraber, hipertansiyon, şok ve böbrek yetmezliği gibi süreçler ortaya çıkar.
Son yıllarda cilt güzelliği, diyet, toksitlerin atılması ve kanın temizlenmesi gibi gerekçelerle insanlar günlük 4-5 litre sıvı tüketmeye teşvik edilmektedir, ancak böbreklerin belirli bir oranda su atma kapasitesi vardır. Böbreklerin su atma kapasitesinin üzerinde su alındığında, atılamayan su, kanda birikerek, kandaki elektrolitler, kan hücrelerinde değişikliklere neden olarak, kan sodyum düzeyinde düşmeye neden olur. Bunu da tıpta 'hiponatremi' denir. Kan sodyum düzeyindeki düşmeye bağlı gelişen beyin ödemi, bulantı, kusma, halsizlik, bilinç değişiklikleri, koma ve hatta ölüme neden olabilir.
Özellikle böbrek yetmezliği çeken hastaların kamuoyunun yönlendirmesi ile, "Üremiz düşsün, kanımız temizlensin" diyerek 3 ile 5 litre su içtikleri, bunun sonucunda da zehirlenme olaylarının yaşandığı gözlemlenmiştir, özellikle böbrek yetmezliği çeken hastaların aşırı su içiminden kaçınmaları gerekmektedir.

Yayın Tarihi:19.07.2009     Okunma Sayısı:3277

COPYRIGHT © 2009 Abut Sağlık Hizmetleri. Tüm Hakları Saklıdır.

Sağlık TV  ·  Türkçe  ·  English  ·  Deutsch

· Site Yapım: www.sibermedya.com ·