İşitme Cihazları

İşitme CihazlarıEski jenerasyon cihazlar sadece seslerin şiddetini bütünüyle yükseltme özelliğine sahipti, yeni işitme sistemleri ise faydalı seslerle zararlı sesleri birbirinden ayırabiliyor.

Sesi alan ve elektrik sinyaline dönüştüren bir mikrofon ile donatılmış, düşük ve yüksek performanslı işitme cihazlarında, sesler kuvvetlendirilir, duyulabilir ses dalgalarına dönüştürülür. Ses dalgası orta kulak, iç kulak ve işitme sinirleri üzerinden beyne iletilir ve burada çözümlenir. Eski jenerasyon cihazlar sadece seslerin şiddetini bütünüyle yükseltme özelliğine sahipti. Bunun sonucunda sadece düşük seviyeli seslerin değil, yüksek seslerin de şiddetleri artıyordu. Bu durumda duyma rahatlığı da büyük ölçüde kısıtlanıyordu. Yeni işitme sistemlerinde ise faydalı seslerle zararlı sesler birbirinden ayrılıyor. Ayrıca dijital sinyal işleme sistemleri ve yüksek performanslı mikro işlemciler de kaliteyi büyük ölçüde arttırmış bulunuyor.

İşitme cihazı kullanmaya başladığınızda unuttuğunuz veya şu ana kadar duymadığınız birçok sesle belki ilk defa tanışacaksınız. Başlarda kullanımı biraz zor gelse de artık o sizin bir parçanız olacak. Bu değerli cihaza sahip olurken ve de olduktan sonra bazı dikkat edilmesi gerekli noktalar olacaktır. İşitme cihazı alırken hizmet alacağınız firmanın seçimi çok önemlidir. Firmanın bu konuda uzmanlaşmış olmasına ve teknik servis hizmetinin T.S.E standartlarına uygunluğuna dikkat etmelisiniz. İşitme cihazınızın elektronik ve hassas bir alet olduğu unutulmamalısınız, bakım ve bilinçli kullanım sizin rahatlığınız ve cihazınızın ömrü için son derece önemlidir, bunun için sizlere bazı kuralları belirtmek istiyoruz.
. İlk kez cihaz kullanan kişiler ilk bir ayda kullanımda sıkıntı yaşayabilirler. Cihazın sesine, kullanımına alışabilmeleri için en az bir ay zamana ihtiyaçları olacaktır.
. Cihaz kullanan kişi, yaşına ve sosyal yaşamına göre cihaz tipi seçmelidir. Örneğin işitme kayıplı bir çocuğa kanal içi cihaz verilmemelidir.
. Gürültüden rahatsız olan veya tolerans problemi olan hastalara, A.G.C. devreli veya K.amp devreli cihazlar önerilmelidir.
. Kulak arkası modellerde kulak kalıbı aslına uygun olarak kulağa takılmalıdır, aksi halde kulak kalıbı kulak kepçesini tahriş edecek ve ses kalitesinde bozulma olacaktır.
. İşitme kaybınıza uygun bir cihazın maksimum ses ayarı 2-2.5 arasında olmalıdır.
. Cihazınızın sesi gerektiğinden fazla açılmamalıdır. Bu sizin istenmeyen ekstra gürültüler duymanıza neden olacaktır.
. Özellikle anlama problemi olan hastalar için anlama zorluğu çektikleri zaman cihazın sesini fazla açmamalı, konuşan kişinin dudaklarından yararlanmalıdır. Zira sesi fazla açtığı zaman anlama güçlüğü daha da belirginleşecektir.
. Trafikte veya gürültülü ortamlarda cihazınızın sesini biraz düşürmeniz gerekebilir.
. Telefonla konuşmalarda telefon ahizesi cihazın üzerine tutulmalıdır, ancak bu şekilde telefon görüşmesi yapabilirsiniz.
. Kişinin işitme cihazından memnun kalabilmesi için, aldığı cihazın kullanma kılavuzundan olabildiğince yararlanması ve gerekirse de satıcı firmaya başvurması önerilir.

Yayın Tarihi:26.07.2009     Okunma Sayısı:11271

COPYRIGHT © 2009 Abut Sağlık Hizmetleri. Tüm Hakları Saklıdır.

Sağlık TV  ·  Türkçe  ·  English  ·  Deutsch

· Site Yapım: www.sibermedya.com ·