Klimalardaki Gizli Tehlike!

Klimalardaki Gizli Tehlike!Yaz aylarıyla birlikte klimalar hemen her tür kapalı alanda aktif olarak yerini aldı. Konforumuz için neredeyse hayatın vazgeçilmez parçalarından olan bu cihaz acaba bize rahat bir ortam sağlıyor mu?

Klimanın içinde birikip çoğalabilen bakteriler hava üflendiği esnada ortama yayılmakta ve solunum yoluyla vücuda girip enfeksiyona yol açabilmektedir. Klimaların filtresine yerleşip üreyen ve klimanın üflemesi yoluyla bulaşan çok sayıda bakteri bulunmakta. Özellikle hastane ortamlarındaki bazı bakteriler, spor yapan mantar hastalıkları ve virüsler, filtrelerde çoğalıp oradan ortama yayılabiliyorlar. Bunlardan en yaygın olanı ise lejyonella. Lejyonella, yani ‘Klima hastalığı’ ilk kez Fransa'da lejyoner grubunda görüldüğü için "lejyoner hastalığı" olarak bilinmektedir. Bu hastalıkta etken olan "Legionella oneumophila" bakterisi, sadece klimalarda değil, su kaynaklarında, evlerde, otellerde, hastanelerde, duş başlıklarında, su filtrelerinde gece birikip çoğalarak banyo yapma ya da el yıkama sırasında da insanlara bulaşabilmektedir. Lejyonella hem su hem de filtre ortamında çoğalabildiğinden, klima havadaki bütün nemi alıp yoğuşturarak su haline getirdiğinden, lejyonellanın büyüyüp çoğalması için en uygun ortamdır. Klima aracılığıyla temiz hava üflenirken, çoğalmış olan lejyonellanın da ortama yayılmasından dolayı bu hastalığa klima hastalığı deniliyor. Solunum yoluyla alınmasının yanı sıra banyo ya da el yıkama esnasında ağız yoluyla da alınabiliyor. Sonuçta bakterinin giriş yeri, üst solunum yoludur. Eğer depo sularının ısısı 70 dereceye çıkarılırsa, lejyonella orada ölüyor ve sonra verildiği ortamlarda, duş başlıklarında üremesi mümkün olmuyor.

Lejyonella bakterisi üst solunum yoluyla vücuda girmesi durumunda çok ağır bir alt solunum yolu enfeksiyonuna yol açmaktadır. Lejyonella bakterisinin yerleştiği yer alt solunum yoludur. Akciğerin parankimine (dokusuna) yerleşir ve bütün akciğeri içine alan şiddetli bir bakteriyel enfeksiyon oluşturur. Bu enfeksiyon, özellikle 60 yaş üzerindeki kişilerde, altta başka bir akciğer hastalığı varsa, şiddetli bir zatürre şeklinde seyredip ölüme yol açabilir. Zamanında tanı konulması ve tedavi edilmesi çok önemlidir. Ayrıca küçük çocuklarda da risklidir. Ama her yaş grubunda da enfeksiyon yapabildiği bilinmelidir. Yaptığı zatürre tipi, tüm diğer zatürrelerden çok farklıdır. Titremeyle yükselen çok şiddetli bir ateş, genel durum bozukluğu, kas ağrıları, yorgunluk, halsizlik, balgamlı veya kuru şiddetli bir öksürük, soluk alma zorluğu, hastalığın belirtilerindendir. Soluk alma zorluğu, kısa sürede kişiyi solunum yetersizliğine sokar ve ölüme götürür. Lejyonella bakterisi, yapılan zatürre tetkiklerinde üremez ve görünmez. Tipik olmadığından atipik bakterinin yaptığı zatürreye de atipik zatürre denilir, örneğin, normalde hastanın ateşi çok yüksekken, nabzın da çarpıntıyla birlikte eşlik etmesi gerekir, ancak lejyonellada nabız düşer, ateş yükselir. Böyle atipik ve kısa sürede solunum yetersizliğinden ölüme götürebilen ağır tabloda, kısa sürede tanı konulup tedavi etmek çok önemlidir. Ancak rutin akciğer enfeksiyonlarında kullanılan antibiyotikler, lejyonella bakterisine etki etmemektedir ve bu yüzden Makrolit grubu antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır.

Toplu taşıma araçlarında, iş yerlerinde, hastanelerde, kapalı sosyal alanlarda ve pek çok evde bulunan ve hayatımızın bir parçası haline gelen klimalar lejyonella da dahil bir çok enfeksiyon hastalığı için bir risk oluşturmaktadır. Klima, konfor sağlamakla birlikte enfeksiyon da dağıtan bir araçtır. O yüzden korunma tedbirleri almak gerekmektedir. Klimaların her yaz sezonunun başında bakımdan geçirilmesi ve rutin aralıklarla filtre dezenfeksiyonu yapılması gerekmektedir. Böylece birikmiş olan lejyonella virüsünün etrafa yayılması önlenmiş olmaktadır.

Yayın Tarihi:5.08.2010     Okunma Sayısı:3040

COPYRIGHT © 2009 Abut Sağlık Hizmetleri. Tüm Hakları Saklıdır.

Sağlık TV  ·  Türkçe  ·  English  ·  Deutsch

· Site Yapım: www.sibermedya.com ·